Nevyznáte sa vo vyúčtovaní za byt? Pýtajte sa experta

V týchto dňoch by ste mali dostať vyúčtovanie za byt. Správcovia aj spoločenstvá ich majú majiteľom predložiť najneskôr do konca mája. Platíte veľa za vodu, teplo, či do fondu opráv? Pýtajte sa experta.

Vysoké nedoplatky za byt môžu v tomto roku prekvapiť viacerých majiteľov bytu.

Okrem zúčtovania zálohových platieb, ktoré ste hradili v minulom roku, správca vám musí predložiť aj správu o svojej činnosti za minulý rok, ale aj prehľad o finančnom hospodárení domu.

Obsahovať by mala najmä informácie o stave strechy, múrov, fasády, vnútorných priestorov, kotolní, výťahov, spoločných priestorov, prípojok vedenia médií.

Ak ste si čerpali aj úver na zateplenie domu, mali by ste sa zo správy dozvedieť aj, koľko ste z neho splatili. Každoročne máte tiež problém s faktúrou, v ktorej sa nevyznáte?

Pýtajte sa, čo vám nie je jasné.

Odpovie odborníčka Anna Krajčiová, výkonná riaditeľka Združenia bytového hospodárstva na Slovensku.

http://hnporadna.hnonline.sk/clanky/955779-nevyznate-sa-vo-vyuctovani-za-byt-pytajte-sa-experta

Najnovšie správy z iných médií

Pri obnove panelákov sa vyplatí investovať rýchlo a čo najviac

piatok, 28. september 2018, 08:58

Plánujete spolu so susedmi výmenu starých balkónov v paneláku? Možno by sa zišiel vymeniť aj výťah a strecha. Aletoaž o pár rokov. Mali by ste vedieť, že väčšia investícia môže byť výhodnejšia. Hoci sa obnova bytového fondu robí na Slovensku intenzívne už takmer 20 rokov, ešte ani zďaleka nie sú zrekonštruované všetky bytové domy.

Obdarovaný môže dar odmietnuť

piatok, 28. september 2018, 08:56

Darovať je možné hnuteľný aj nehnuteľný majetok. Pri hnuteľnom treba spísať zmluvu len vtedy, ak by malo k odovzdaniu daru dôjsť s časovým odstupom. Pri nehnuteľnom majetku však musíte darovaciu listinu podpísať vždy. O príkladoch z praxe hovoria odborníci.

Aké povolenia potrebujete pri rekonštrukcii?

štvrtok, 09. august 2018, 11:42

Stavebné úpravy a udržiavacie práce možno realizovať až po doručení písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočňovaniu podľa priloženej projektovej dokumentácie resp. jednoduchého situačného nákresu nemá námietky.

SMART HOME Čo všetko sa dá riadiť

streda, 16. máj 2018, 09:01

Veľa článkov aj marketingových materiálov o inteligentných domoch a bytoch obsahuje konštatovanie, že implementácia inteligentných systémov sa začína vchodovými dverami. Dovolíme si nesúhlasiť. Rodinný dom aj byt je súčasťou nejakého komplexu, či už je to dvor a záhrada, alebo bytovka.

Certifikát Solventná firma

certifikat-s

Register Solventných Firiem zahrňuje elitu slovenského podnikateľského prostredia. Ocenenie označuje iba seriózne spoločnosti, ktoré si starostlivo strážia svoje dobré obchodné meno. Certifikácia odráža dlhodobú ekonomickou stabilitu, solventnosť, spoľahlivosť, a efektívne vedenie podnikania spoločnosti v rámci Slovenskej Republiky.

Partneri