Každý druhý Slovák býva v bytovom dome. Najstaršie majú polstoročie

Na otázky týkajúce sa počiatkov výstavby panelákov, množstva bytov v nich, opráv a životnosti odpovedal odbor komunikácie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Z ktorých rokov sú najstaršie paneláky na Slovensku?

Panelová technológia výstavby bytových domov je ako prevládajúca technológia uvažovaná po roku 1965, pričom niektoré bytové domy mohli byť touto technológiou postavené aj pred rokom 1965. Znamená to, že najstaršie "paneláky" už majú viac ako 50 rokov. V tejto súvislosti ale treba uviesť, že pojmom "paneláky" sa veľakrát, no nesprávne, označujú aj bytové domy postavené inými technológiami, napríklad postavené z klasickej tehly.

Aké množstvo obyvateľov Slovenska býva v panelákoch?

Podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 bolo k danému termínu na Slovensku 1 776 698 obývaných bytov (ďalších 205 729 bytov bolo neobývaných), v tom počet obývaných bytov v bytových domoch predstavuje 877 993 bytov. Z uvedeného počtu je cca 750-tisíc bytov postavených panelovou technológiou. Počet obyvateľov Slovenska k danému dátumu predstavoval počet 5 397 036 obyvateľov, čiže z jednoduchého prepočtu je možné konštatovať, že cca 2,5 milióna obyvateľov obývalo byty v bytových domoch. A z toho viac ako dva milióny obyvateľov býva v bytoch postavených panelovou technológiou.

Správcovia sa zväčša venujú zatepleniu fasád, výmenou vnútorných rozvodov, starých výťahov. Sleduje sa aj statika týchto budov?

Pokiaľ ide o zmenu dokončenej stavby, ako je zateplenie, ktorú stavebný úrad prejednáva v stavebnom konaní, tak súčasťou každej projektovej dokumentácie je aj statické posúdenie navrhovanej zmeny. Ak by však išlo o udržiavacie práce, napr. výmenu vnútorných rozvodov budov, ktoré si nevyžadujú ani ohlásenie stavebnému úradu, projekt stavby stavebný úrad neposudzuje.

Aká je životnosť panelákov?

Uvažovaná životnosť panelákov sa v závislosti na type panelákovej sústavy pohybuje na úrovni 80 až 100 rokov. Štát už od roku 1992 vytváral nástroje podporujúce obnovu existujúceho bytového fondu. Od roku 1992 dochádza na Slovensku k cielenej obnove bytového fondu staršieho ako 20 rokov, najmä jeho zatepľovaním a odstraňovaním systémových nedostatkov. Dodnes sa podarilo obnoviť viac ako polovicu bytov v bytových domoch. Podľa údajov zo Stratégie obnovy fondu bytových a nebytových budov bola do konca roka 2013 na Slovensku obnovená viac ako polovica bytových domov a tretina rodinných domov. Po doterajších skúsenostiach a dostatočných formách podpory obnovy bytových budov sa predpokladá, že obnova bytových budov by mala pokračovať v tempe 29-tisíc bytov v bytových domoch.

Najnovšie správy z iných médií

Mimoriadna situácia sa zrejme čoskoro zruší. Jedno opatrenie bude platiť ale aj naďalej. Obmedzí vás?

pondelok, 11. september 2023, 11:02

Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením Covid -19 by mala čoskoro skončiť, pre vlastníkov bytov ale zostane jedno opatrenie zachované.

Zálohové predpisy za teplo

pondelok, 16. január 2023, 11:17

Link na reláciu RTVS k mesačným zálohovým predpisom za teplo: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14040/379765

Správy  komentáre 11.1.2023

Rozdiel medzi podielovým a bezpodielovým vlastníctvom? Prehľad, ktorý by ste mali mať pred manželstvom

pondelok, 05. september 2022, 15:56

* Bezpodielové vlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi.
* Do bezpodielového vlastníctva určitý typ majetku nepatrí.
* Špecifická situácia vzniká pri predaji nehnuteľnosti na podnikanie.

Vlastníte s niekým nehnuteľnosť alebo majetok a chcete sa ho zbaviť? Občiansky zákonník hovorí, že vec môže byť v podielovom alebo bezpodielovom spoluvlastníctve. Rozdiel medzi nimi je ten, že bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi a podielové vlastníctvo vznikne vtedy, ak nehnuteľnosť alebo pozemok vlastnia viaceré osoby.

Požiadavka diaľkového odpočtu v zmysle legistatívy EÚ: Aké zmeny môžeme očakávať z pohľadu správy?

utorok, 12. október 2021, 15:07

Aké zmeny nás čakajú z pohľadu správy domu v zmysle nových legislatívnych zmien EÚ? Bude diaľkový odpočet povinný? Ako sa dotkne vlastníkov bytov požiadavka diaľkového odpočtu? Čo to znamená v praxi? Aká bude minimálna frekvencia vyúčtovania alebo informácií o spotrebe? Aké meradlá odporúča správca?

Schôdza vlastníkov sa konať nemusí, hlasovať môžu písomne

utorok, 16. február 2021, 13:23

Môžu sa bytové schôdze konať aj v čase prísnych protiepidemiologických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19? Porušia vlastníci zákon, ak sa schôdza koná?

Ľudia sa sčítajú z pohodlia domova

štvrtok, 11. február 2021, 12:09

Povinné sčítanie klope na dvere. Uskutoční sa elektronickou formou od 15. februára do 31. marca.

Hovorkyňa štatistického úradu SR: Jasmína Stauder (zdroj: Archív j.s.)

Certifikát Dôverihodnosti

certifikat-s

Certifikát Solventná firma

certifikat-s

Register Solventných Firiem zahrňuje elitu slovenského podnikateľského prostredia. Ocenenie označuje iba seriózne spoločnosti, ktoré si starostlivo strážia svoje dobré obchodné meno. Certifikácia odráža dlhodobú ekonomickou stabilitu, solventnosť, spoľahlivosť, a efektívne vedenie podnikania spoločnosti v rámci Slovenskej Republiky.

Certifikát Dôveryhodná firma

certifikat

Partneri