Mať vlastnú strechu nad hlavou alebo platiť podnájom?

Dnes to vyzerá tak, že Slováci sa radšej zadlžujú, len aby mali vlastné bývanie. Najviac si požičiavajú na dvojizbový až trojizbový byt.

Mať vlastnú strechu nad hlavou alebo platiť podnájom? Po tom, čo banky začali postupne sprísňovať podmienky na získanie hypotéky, viacerí znova riešia dilemu vlastného bývania. Zisťovali sme, čo sa oplatí viac.

Dnes to vyzerá tak, že Slováci sa radšej zadlžujú, len aby mali vlastné bývanie. Najviac si požičiavajú na dvojizbový až trojizbový byt.

Na príklade porovnávame rozdiel medzi cenou nájmu a úverom na bývanie. V Bratislave si zoberieme dvojizbový byt za 130 tisíc eur, zadlžíme sa na 30 rokov pri 1,5 % úrokovej sadzbe. Splátka hypotéky je približne 450 eur mesačne, k tomu poplatky za správu bytu či fond opráv a vyšplháme sa na sumu 530 eur. Ak sa rozhodneme ostať v podnájme, zaplatíme 500 eur, plus energie.

Presunieme sa do Prešova a pri porovnaní nájmu verzus hypotéka, za rovnakých podmienok ako v prvom prípade, kde je byt z regionálneho hľadiska lacnejší, zisťujeme, že v peňaženke nám zostane o čosi viac ak sa rozhodneme naopak pre prenájom. No už aj na východe Slovenska sa náklady v oboch prípadoch vyrovnávajú viac ako v minulosti.

Každý zarábame inak, výška vašej splátky či cena bytu môže byť v praxi preto odlišná oproti našim príkladom. No ak už sa rozhodnete pre hypotéku, do úvahy treba brať to, že kým teraz si požičiavame za historicky najvýhodnejších podmienok, sadzby pôjdu pomaly hore.

[tvnoviny.sk; 02/09/2017; BRATISLAVA/TV Markíza ; Zaradenie: Ekonomika]

http://www.tvnoviny.sk/a/1884550

Najnovšie správy z iných médií

Pri obnove panelákov sa vyplatí investovať rýchlo a čo najviac

piatok, 28. september 2018, 08:58

Plánujete spolu so susedmi výmenu starých balkónov v paneláku? Možno by sa zišiel vymeniť aj výťah a strecha. Aletoaž o pár rokov. Mali by ste vedieť, že väčšia investícia môže byť výhodnejšia. Hoci sa obnova bytového fondu robí na Slovensku intenzívne už takmer 20 rokov, ešte ani zďaleka nie sú zrekonštruované všetky bytové domy.

Obdarovaný môže dar odmietnuť

piatok, 28. september 2018, 08:56

Darovať je možné hnuteľný aj nehnuteľný majetok. Pri hnuteľnom treba spísať zmluvu len vtedy, ak by malo k odovzdaniu daru dôjsť s časovým odstupom. Pri nehnuteľnom majetku však musíte darovaciu listinu podpísať vždy. O príkladoch z praxe hovoria odborníci.

Aké povolenia potrebujete pri rekonštrukcii?

štvrtok, 09. august 2018, 11:42

Stavebné úpravy a udržiavacie práce možno realizovať až po doručení písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočňovaniu podľa priloženej projektovej dokumentácie resp. jednoduchého situačného nákresu nemá námietky.

SMART HOME Čo všetko sa dá riadiť

streda, 16. máj 2018, 09:01

Veľa článkov aj marketingových materiálov o inteligentných domoch a bytoch obsahuje konštatovanie, že implementácia inteligentných systémov sa začína vchodovými dverami. Dovolíme si nesúhlasiť. Rodinný dom aj byt je súčasťou nejakého komplexu, či už je to dvor a záhrada, alebo bytovka.

Certifikát Solventná firma

certifikat-s

Register Solventných Firiem zahrňuje elitu slovenského podnikateľského prostredia. Ocenenie označuje iba seriózne spoločnosti, ktoré si starostlivo strážia svoje dobré obchodné meno. Certifikácia odráža dlhodobú ekonomickou stabilitu, solventnosť, spoľahlivosť, a efektívne vedenie podnikania spoločnosti v rámci Slovenskej Republiky.

Partneri