Začala vykurovacia sezóna: Podľa zákona musí komín skontrolovať kominár

Znepokojujú vás správy o neistej dodávke plynu? Ak bývate v staršom tehlovom dome a sú v ňom nepoužívané komíny, alternatíva môžu byť kozubové kachle .

Inštalácia kachlí pôsobí na prvý pohľad jednoducho. Postaviť, pripojiť do komína a hotovo! Ale nie je to tak. Staršie nepoužívané komíny môžu zle fungovať, alebo vôbec. V neudržiavanom komíne môžu vzplanúť sadze, v prieduchu byť napadané rôzne materiály, vzpriečené tehly, prípadne uhynutí vtáci. Vy sami to neodhalíte.

Najvhodnejšie je zavolať si kominára, ktorý vám povie, či je komín čistý, alebo treba povyťahovať nejaký stavebný odpad. Navyše aj starý komín, na ktorý sa pripája nový spotrebič, musí spĺňať súčasné predpisy a tie nepovoľujú jednovrstvové komíny. Treba ho preto vyvložkovať.

Vyvložkovanie

Komíny sa vložkujú od ústia v hornej časti až po miesto pripojenia na spotrebič. Do komínov na tuhé palivo sa vpúšťa vložka antikorová alebo z vysoko odolných kompozitných materiálov, napríklad FuranFlex®.

Vložky z nehrdzavejúcej ocele sú trvácne, ale po čase predsa len dochádza ku korózii a rozpadu rúr. Ťažšie sa s nimi vložkujú zložitejšie tvary a prierezy komínov, kde sa využívajú na koróziu ešte menej odolné flexi hadice. Kompozitným materiálom sa dá vyvložkovať komín akéhokoľvek tvaru a prierezu bez spojov a nezmenšuje priemer komína.

Dôležitá je veľkosť komína, aby jeho priemer vyhovoval spotrebiču. Murované komíny z tehál majú prieduch 150 x 150 mm a dostanete do neho vložku z antikora s priemerom 120 mm, maximálne 130 mm. Preto si treba vyberať kachle, ktoré potrebujú takýto priemer na odvod spalín.

Rátajte s tým, že v mieste, kde sa bude spotrebič spájať s komínovou vložkou pomocou takzvaného T-kusa, sa musí narušiť stena. Na pripojenie kozubových kachlí sa používa prípojka T90° a kozubová vložka T45°. Cena vložkovania je 40 – 80 eur za meter komína. Presne sa stanoví až po špecifikovaní parametrov, ktoré majú vplyv na koncovú cenu, napojenie 90-, alebo 45-stupňového sopúcha, napojenie dvierok, dymovodu, zakončenia komína v nadstrešnej časti.

Väčšinou sa dá komín vyvložkovať za jeden deň. Môže sa stať, že keď sú v komíne odskoky a flexi vložka sa na nich zadrie, treba v tom mieste komín otvoriť. A to už celú prácu komplikuje, predraží a predĺži.

Zväčšenie prieduchov

Bežný priemer kozubovej vložky pre odvod spalín je 160 až 200 mm, v závislosti od výkonu. A týmto požiadavkám rozmery komína nemusia zodpovedať. Možno ich vyfrézovať, ale len do určitej hranice. Prieduch 150 x 150 mm maximálne na 250 x 250 mm. Fréza sa spúšťa do komína a odoberá materiál z vnútornej časti, čím sa zväčší priestor bez toho, aby sa muselo zasahovať do vonkajšieho plášťa.

Zväčšením prierezu komína získate dostatočný priestor na väčšiu komínovú vložku, navyše sa vylepší jeho ťah. Vyfrézovanie otvoru do 200 mm stojí od 35 eur za meter. Skúška spoľahlivosti

Pred zapojením kachiel do vyvložkovaného komína musíte zavolať revízneho technika kominára, ktorý komín preskúša. Revízna správa dokladuje, či spĺňa určité požiadavky a vyhovuje z hľadiska bezpečnej a spoľahlivej prevádzky, či je spravený z certifikovaných materiálov. Firma, ktorá vám vložkovanie robila, by mala komín označiť štítkom, na ňom by mala byť uvedená tlaková trieda, teplotná trieda, vnútorný priemer komína, odolnosť proti korózii, vzdialenosť od horľavých materiálov. Označuje sa to písmenami a číslami stanovenými vo vyhláške č. 401/2007 Z. z.

Myslite na údržbu

Komín je spoločné zariadenie domu v zmysle § 2 ods. 5 zákona č. 182/1993 Z. z. Jeho oprava sa dá financovať z fondu opráv na opravu, údržbu a rekonštrukciu spoločných častí a spoločných zariadení domu, no prevádzka komína sa týka konkrétneho vlastníka. Ten si z vlastných finančných prostriedkov musí zabezpečovať čistenie a revíziu a predkladať predsedovi spoločenstva alebo správcovi o tom príslušné doklady. Pravidelne udržiavať a čistiť komín vám predpisuje aj zákon.

Podľa vyhlášky č. 401/2007 Z . z. treba komíny pripojené na spotrebiče na tuhé palivá s tepelným výkonom do 50 kW kontrolovať každé štyri mesiace, ale ráta sa len čas, keď je komín v prevádzke. Mnohí sú k tomu benevolentní napriek tomu, že vymetanie komína nestojí veľa. Vyjde na 5 – 50 eur, v závislosti od výšky, typu a priemeru komína.

Čo ešte musíte urobiť

podľa bodu 4, §11 zákona o vlastníctve bytov nemôžete svojvoľne vykonávať úpravy, ktorými ohrozujete alebo rušíte ostatných, bez súhlasu väčšiny všetkých vlastníkov. Preto svoj zámer oznámte správcovi alebo spoločenstvu aj spoluvlastníkom.

podľa §57 stavebného zákona ohlásiť vyvložkovanie komína. Ak vám na vaše ohlásenie, v ktorom opíšte, čo chcete urobiť, stavebný úrad od 30 dní neodpovie, môžete s prácami začať.

Autor - Pekné bývanie/Adela Motyková

Najnovšie správy z iných médií

Mimoriadna situácia sa zrejme čoskoro zruší. Jedno opatrenie bude platiť ale aj naďalej. Obmedzí vás?

pondelok, 11. september 2023, 11:02

Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením Covid -19 by mala čoskoro skončiť, pre vlastníkov bytov ale zostane jedno opatrenie zachované.

Zálohové predpisy za teplo

pondelok, 16. január 2023, 11:17

Link na reláciu RTVS k mesačným zálohovým predpisom za teplo: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14040/379765

Správy  komentáre 11.1.2023

Rozdiel medzi podielovým a bezpodielovým vlastníctvom? Prehľad, ktorý by ste mali mať pred manželstvom

pondelok, 05. september 2022, 15:56

* Bezpodielové vlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi.
* Do bezpodielového vlastníctva určitý typ majetku nepatrí.
* Špecifická situácia vzniká pri predaji nehnuteľnosti na podnikanie.

Vlastníte s niekým nehnuteľnosť alebo majetok a chcete sa ho zbaviť? Občiansky zákonník hovorí, že vec môže byť v podielovom alebo bezpodielovom spoluvlastníctve. Rozdiel medzi nimi je ten, že bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi a podielové vlastníctvo vznikne vtedy, ak nehnuteľnosť alebo pozemok vlastnia viaceré osoby.

Požiadavka diaľkového odpočtu v zmysle legistatívy EÚ: Aké zmeny môžeme očakávať z pohľadu správy?

utorok, 12. október 2021, 15:07

Aké zmeny nás čakajú z pohľadu správy domu v zmysle nových legislatívnych zmien EÚ? Bude diaľkový odpočet povinný? Ako sa dotkne vlastníkov bytov požiadavka diaľkového odpočtu? Čo to znamená v praxi? Aká bude minimálna frekvencia vyúčtovania alebo informácií o spotrebe? Aké meradlá odporúča správca?

Schôdza vlastníkov sa konať nemusí, hlasovať môžu písomne

utorok, 16. február 2021, 13:23

Môžu sa bytové schôdze konať aj v čase prísnych protiepidemiologických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19? Porušia vlastníci zákon, ak sa schôdza koná?

Ľudia sa sčítajú z pohodlia domova

štvrtok, 11. február 2021, 12:09

Povinné sčítanie klope na dvere. Uskutoční sa elektronickou formou od 15. februára do 31. marca.

Hovorkyňa štatistického úradu SR: Jasmína Stauder (zdroj: Archív j.s.)

Certifikát Dôverihodnosti

certifikat-s

Certifikát Solventná firma

certifikat-s

Register Solventných Firiem zahrňuje elitu slovenského podnikateľského prostredia. Ocenenie označuje iba seriózne spoločnosti, ktoré si starostlivo strážia svoje dobré obchodné meno. Certifikácia odráža dlhodobú ekonomickou stabilitu, solventnosť, spoľahlivosť, a efektívne vedenie podnikania spoločnosti v rámci Slovenskej Republiky.

Certifikát Dôveryhodná firma

certifikat

Partneri