Na otázky týkajúce sa počiatkov výstavby panelákov, množstva bytov v nich, opráv a životnosti odpovedal odbor komunikácie Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.
Z ktorých rokov sú najstaršie paneláky na Slovensku?
Panelová technológia výstavby bytových domov je ako prevládajúca technológia uvažovaná po roku 1965, pričom niektoré bytové domy mohli byť touto technológiou postavené aj pred rokom 1965. Znamená to, že najstaršie "paneláky" už majú viac ako 50 rokov. V tejto súvislosti ale treba uviesť, že pojmom "paneláky" sa veľakrát, no nesprávne, označujú aj bytové domy postavené inými technológiami, napríklad postavené z klasickej tehly.
Aké množstvo obyvateľov Slovenska býva v panelákoch?
Podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 bolo k danému termínu na Slovensku 1 776 698 obývaných bytov (ďalších 205 729 bytov bolo neobývaných), v tom počet obývaných bytov v bytových domoch predstavuje 877 993 bytov. Z uvedeného počtu je cca 750-tisíc bytov postavených panelovou technológiou. Počet obyvateľov Slovenska k danému dátumu predstavoval počet 5 397 036 obyvateľov, čiže z jednoduchého prepočtu je možné konštatovať, že cca 2,5 milióna obyvateľov obývalo byty v bytových domoch. A z toho viac ako dva milióny obyvateľov býva v bytoch postavených panelovou technológiou.
Správcovia sa zväčša venujú zatepleniu fasád, výmenou vnútorných rozvodov, starých výťahov. Sleduje sa aj statika týchto budov?
Pokiaľ ide o zmenu dokončenej stavby, ako je zateplenie, ktorú stavebný úrad prejednáva v stavebnom konaní, tak súčasťou každej projektovej dokumentácie je aj statické posúdenie navrhovanej zmeny. Ak by však išlo o udržiavacie práce, napr. výmenu vnútorných rozvodov budov, ktoré si nevyžadujú ani ohlásenie stavebnému úradu, projekt stavby stavebný úrad neposudzuje.
Aká je životnosť panelákov?
Uvažovaná životnosť panelákov sa v závislosti na type panelákovej sústavy pohybuje na úrovni 80 až 100 rokov. Štát už od roku 1992 vytváral nástroje podporujúce obnovu existujúceho bytového fondu. Od roku 1992 dochádza na Slovensku k cielenej obnove bytového fondu staršieho ako 20 rokov, najmä jeho zatepľovaním a odstraňovaním systémových nedostatkov. Dodnes sa podarilo obnoviť viac ako polovicu bytov v bytových domoch. Podľa údajov zo Stratégie obnovy fondu bytových a nebytových budov bola do konca roka 2013 na Slovensku obnovená viac ako polovica bytových domov a tretina rodinných domov. Po doterajších skúsenostiach a dostatočných formách podpory obnovy bytových budov sa predpokladá, že obnova bytových budov by mala pokračovať v tempe 29-tisíc bytov v bytových domoch.