Oplatí sa viac kúpa či prenájom bytu?

Ak neplánujete nehnuteľnosť vlastniť dlhšie ako sedem rokov, kúpa sa neoplatí

Výpočty analytikov portálu Nehnuteľnosti.sk napovedajú, že kúpa bytu či domu sa ešte vždy oplatí viac ako bývanie v podnájme. Zvlášť to platí pre regióny.

Vlastný byt alebo prenájom? Časté zmeny podmienok na trhu nehnuteľností mladým ľuďom neuľahčujú rozhodnutie, ako riešiť bytovú otázku. Ceny nehnuteľností už nerastú tak rýchlo ako uplynulé dva roky. Na druhej strane sa však sprísnili podmienky na získanie hypotekárneho úveru. Argumenty v prospech či neprospech kúpy nehnuteľnosti dnes na prvý pohľad nie sú také jednoznačné. Realitný portál Nehnuteľnosti. sk vypočítal, aké náklady vynaloží za 20 rokov nájomca, ktorý si byt prenajíma, a porovnal ich s nákladmi majiteľa bytu, ktorý sa zaviaže splácať hypotekárny úver na 20 rokov. Výsledok výpočtu hovorí, že investovať do kúpy nehnuteľnosti sa stále oplatí. Sú však skupiny ľudí, pre ktorých je prenájom výhodnejší ako kúpa, upozorňuje analytik portálu Martin Lazík.

Modelový príklad

Pri výpočte výhodnosti kúpy alebo prenájmu si Nehnuteľnosti. sk zvolili ako modelový príklad starší dvojizbový byt v bratislavskom Ružinove po rekonštrukcii. Ide o stredne veľký byt s rozlohou 45 až 55 štvorcových metrov s mesačnými nákladmi 120 eur, aký by aktuálne mohol stáť 123-tisíc eur. Kto na tom bude o 20 rokov lepšie? Ten, čo si takýto byt prenajal za 550 eur mesačne aj s energiami alebo ten, čo si ho kúpil za 123-tisíc a zaviazal sa splácať hypoúver? "Výpočet je zjednodušený konštantným vývojom, bez radikálnych výkyvov v ekonomike, a to dvojpercentým medziročným rastom cien," vysvetľujú metódu počítania Nehnuteľnosti.sk. Ďalšími premennými, ktoré vstupujú do výpočtu, sú platby za správu bytu, ktoré budú v čase tiež stúpať. Počíta sa, samozrejme, aj s nutnou rekonštrukciou bytu, ktorá ide na účet majiteľa. Nájomník, ktorý za bývanie v tomto ružinovskom byte zaplatí každý mesiac 550 eur, sa pri dvojpercentnom raste cien dostane o 20 rokov na sumu za prenájom 920 eur. "Celková cena zaplateného nájmu za 20 rokov je tak 233-tisíc eur," počíta Martin Lazík. Záujemca, ktorý by chcel ten istý byt kúpiť, by v prvom rade musel splniť podmienku spolufinancovania. Keďže banky neposkytujú úver na celú sumu, z vlastných nasporených peňazí by musel zaplatiť 23-tisíc eur. Zvyšných 100-tisíc by si požičal od banky na 20 rokov. "Dnešné hypotekárne úvery sú veľmi prajné, a pri úrokovej sadzbe 1,2 percenta by sme preplatili približne 13-tisíc eur pri 100-tisícovej hypotéke," vysvetľuje Lazík. Ak by sa kalkuloval úrok na úrovni 3,5 percenta, preplatili by sme viac – približne 40-tisíc eur. Pri úročení 1,2 percenta by bola podľa portálu Nehnuteľnosti. sk mesačná splátka spomínaného bytu 470 eur. Majiteľ bytu však musí platiť aj za energie a do fondu opráv, čo je v tomto modelovom prípade 120 eur. "Aj túto platbu sme nechali v čase rásť koeficientom dve percentá za rok," pripomenul Lazík.

Kúpa či prenájom?

Aký bude výsledok po 20 rokoch? V prvých rokoch by mohli byť misky váh pri vyššom úročení a s ohľadom na mierne vyššie mesačné platby naklonené skôr prenájmu. Kým totiž za prenájom dvojizbáku vo vyhľadávanej časti Bratislavy podnájomník platí 550 eur, majiteľ bytu zaplatí aj s poplatkami za správu bytu mesačne 590 až 700 eur – podľa výšky úroku. Koľko to bude za 20 rokov? Majiteľa bytu by bývanie aj s nákladmi na správu stálo pri úroku 1,2 percenta 187-tisíc eur. Ak by mu banka poskytla úver s úrokom 3,5 percenta, stálo by ho to 214-tisíc eur. "Časom sa tak mesačné náklady preklopia v prospech kúpy nehnuteľnosti," vysvetlil Lazík. Kým totiž výška nájomného rástla, rovnako rástli poplatky za správu bytu, splátka úveru sa nemení. Samozrejme, za predpokladu, že sa nemení úroková sadzba. Hoci výpočet zatiaľ vyzerá priaznivejšie naklonený kúpe, netreba zabudnúť na ďalšie náklady majiteľa. Nevyhne sa napríklad rekonštrukcii bytu. "Ak počítame s takouto rekonštrukciou raz za desať rokov a minieme na ňu približne päťtisíc eur, náklady pri kúpe bytu sa zvýšia na 224-tisíc eur (pri vyššom úročení, pozn. red.)," konštatoval Lazík. Už bolo povedané, že po sčítaní výdavkov za celé 20-ročné obdobie by nájomník zaplatil za bývanie 233-tisíc eur. Celkový rozdiel 9-tisíc eur je taký malý, že hrá v prospech oboch rozhodnutí – kúpiť aj prenajať. Pri pomerne zanedbateľnom rozdiele vo výdavkoch na bývanie však treba brať podľa Lazíka do úvahy fakt, že po 20 rokoch splácania majiteľ byt definitívne vlastní. Pozitívne pre majiteľa je aj to, že jeho cena v čase pravdepodobne opäť stúpne. "V súčasných podmienkach je teda výhodnejšie vziať si hypotéku a platiť mesačné splátky banke, ako platiť nájomné. Ak má človek stabilný príjem a čo-to našetrené," uzavrel analýzu Martin Lazík.

Regióny kúpou získajú viac

Ešte väčší rozdiel medzi cenou vlastného bývania a peniazmi zaplatenými za 20 rokov za prenájom cudzieho bytu je v regiónoch Slovenska. Ani tam totiž nejdú ceny za prenájom 2-izbového bytu pod hranicu 400 eur mesačne, byty sú však v porovnaní s Bratislavou lacnejšie. Majiteľ bytu v Trnave môže kúpou vlastného bytu "ušetriť" za 20 rokov na podnájme vyše 50-tisíc eur.

Neplatí pre všetkých

Rada radšej kúpiť ako prenajať však neplatí univerzálne. "Je tu skupina ľudí, pre ktorých je nájom lepším riešením," konštatoval analytik. Ak často cestujete, či už súkromne, alebo pracovne, prenájom je výhodnejší. To isté platí pre mladých ľudí, ktorí ešte študujú, prípadne pracujú popri štúdiu a byt si prenajímajú viacerí spoločne. "Pri takomto spôsobe bývanie je možne zároveň aj šetriť na budúce bývanie," uvádza sa v analýze Nehnuteľnosti. sk. Ak neplánujete kupovaný byt užívať dlhšie ako sedem rokov, tiež je lepšou voľbou prenájom. "A potom je tu segment luxusných prenájmov, ktoré pokrývajú takmer výlučne zahraniční manažéri alebo firemní klienti," dodal Martin Lazík. Diana Schniererová

Investovať do kúpy nehnuteľnosti sa stále oplatí. Sú však skupiny ľudí, pre ktorých je prenájom výhodnejší.