Mať vlastnú strechu nad hlavou alebo platiť podnájom?

Dnes to vyzerá tak, že Slováci sa radšej zadlžujú, len aby mali vlastné bývanie. Najviac si požičiavajú na dvojizbový až trojizbový byt.

Mať vlastnú strechu nad hlavou alebo platiť podnájom? Po tom, čo banky začali postupne sprísňovať podmienky na získanie hypotéky, viacerí znova riešia dilemu vlastného bývania. Zisťovali sme, čo sa oplatí viac.

Dnes to vyzerá tak, že Slováci sa radšej zadlžujú, len aby mali vlastné bývanie. Najviac si požičiavajú na dvojizbový až trojizbový byt.

Na príklade porovnávame rozdiel medzi cenou nájmu a úverom na bývanie. V Bratislave si zoberieme dvojizbový byt za 130 tisíc eur, zadlžíme sa na 30 rokov pri 1,5 % úrokovej sadzbe. Splátka hypotéky je približne 450 eur mesačne, k tomu poplatky za správu bytu či fond opráv a vyšplháme sa na sumu 530 eur. Ak sa rozhodneme ostať v podnájme, zaplatíme 500 eur, plus energie.

Presunieme sa do Prešova a pri porovnaní nájmu verzus hypotéka, za rovnakých podmienok ako v prvom prípade, kde je byt z regionálneho hľadiska lacnejší, zisťujeme, že v peňaženke nám zostane o čosi viac ak sa rozhodneme naopak pre prenájom. No už aj na východe Slovenska sa náklady v oboch prípadoch vyrovnávajú viac ako v minulosti.

Každý zarábame inak, výška vašej splátky či cena bytu môže byť v praxi preto odlišná oproti našim príkladom. No ak už sa rozhodnete pre hypotéku, do úvahy treba brať to, že kým teraz si požičiavame za historicky najvýhodnejších podmienok, sadzby pôjdu pomaly hore.

[tvnoviny.sk; 02/09/2017; BRATISLAVA/TV Markíza ; Zaradenie: Ekonomika]

http://www.tvnoviny.sk/a/1884550