Viac za pitnú vodu zaplatia najmä tí, čo ju nemíňajú

Poplatky sa zvýšia najviac domácnostiam, ktoré vodu míňajú len zriedka. Sú pripojené na vodovod a jeho údržba niečo stojí, obhajuje sa úrad.

Od 1. augusta si môžu domácnosti priplatiť za vodu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž vydal novú vyhlášku o regulácii vodného a stočného. Kým doteraz platili domácnosti jednu sumu, od augusta sa na účtoch objaví nová položka.

Vodné a stočné sa totiž bude po novom skladať z dvoch zložiek – pevnej a pohyblivej, pričom pevnú budú spotrebitelia platiť bez ohľadu na to, či vôbec a koľko vody minú.

"Dvojzložková cena zabezpečí spravodlivejšie podieľanie sa všetkých odberateľov na celkových nákladoch na výrobu a distribúciu vody," vysvetľuje dôvody podrobnejšieho delenia hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

Mierne zvýšenie

Nové pravidlá prinesú mierne zvýšenie poplatkov za vodné a stočné, ale podľa Igaza sa nedá hovoriť o plošnom zdražovaní. Niektoré domácnosti podľa neho môžu platiť viac, iné menej oproti terajšiemu stavu, keď je cena jednozložková.

"Zavedenie dvojzložkovej ceny bude mať malý vplyv na hospodárenie obyvateľstva," tvrdí regulačný úrad, podľa ktorého si bežná domácnosť v bytovke priplatí ročne dve eurá.

Viac si za vodu priplatia obyvatelia rodinných domov. Regulátor predpokladá, že poplatok bude sa ročne zvýši o 14 eur.

Najviac sa zvýši cena pre spotrebiteľov, ktorí vodu nepoužívajú. Regulátor vypočítal, že tí si v porovnaní s terajším stavom môžu priplatiť ročne o 18 eur.

Výkonná riaditeľka Združenia bytového hospodárstva na Slovensku Anna Krajčiová hovorí, že nová vyhláška bude mať negatívny dosah na odberateľov s nízkou alebo žiadnou spotrebou vody.

"Spravidla ide o najzraniteľnejšie nízkopríjmové skupiny obyvateľov, ktorí sa snažia udržať svoj rozpočet okrem iného aj znížením spotreby vody," dodala Krajčiová.

Naopak, menej by oproti terajšiemu stavu mohli zaplatiť domácnosti v rodinných domoch so spotrebou vody do 150 kubických metrov ročne, im by sa ročná taxa mohla znížiť o štyri eurá.

Pripojení na vodovod

Regulátor pri obhajobe zmeny vodnej vyhlášky argumentuje, že aj tí odberatelia, ktorí odoberajú málo vody, sú stále pripojení na vodovod alebo kanalizáciu, o ktorých fungovanie sa musia vodárne starať.

Táto nevyhnutná údržba pritom tvorí podstatnú časť nákladov.

"Ceny vodného a stočného musia zohľadniť aj náklady na vybudovanie nových čistiarní a kanalizácií, ktoré vznikli ako záväzok v rámci prístupových rokovaní Slovenska do Európskej únie, a ich reálne využívanie," povedal Igaz.