Na Slovensku sú už viac ako tri desiatky zelených budov

Najviac zelených budov je v Bratislave. No objavujú sa už aj v Košiciach, Banskej Bystrici a v Trnave.

BRATISLAVA. Zelené budovy, efektívne v spotrebe energií a šetrné k životnému prostrediu, sa začínajú udomácňovať aj na Slovensku. Prvé z nich sa pritom začali projektovať len pred tromi rokmi. Povedal v diskusnej relácii na teraz.sk predseda predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy Pavol Kukura.

"V súčasnosti ich už je na Slovensku 32. Možno to znie, že je to málo, ale sú to administratívne budovy s obrovskými podlahovými plochami. Najviac ich je v Bratislave, s najväčšou koncentráciou v mestskej časti Ružinov. No zelené budovy sa objavujú už aj v Košiciach, Banskej Bystrici a v Trnave," priblížil Kukura.

Slovenská rada pre zelené budovy povzbudzuje investorov, aby začali stavať aj obytné budovy v tomto štýle. "Dôležitá je prvá stavba. Potom ju už začnú nasledovať ďalší investori a stavebníci," dodal s tým, že náklady nemusia byť vyššie ako na normálnu budovu, pokiaľ sa už od začiatku projektuje ako zelená budova.

Podľa Kukuru štúdie ukazujú, že budovy spotrebujú až 40 % celosvetovej energie. Aj preto rastú požiadavky na energetickú hospodárnosť budov. "Slovensko je na tom v tomto smere s prijatou legislatívou veľmi dobre. V súčasnosti musia byť všetky nové a obnovované budovy v energetickej triede B. Od 1. januára 2016 budú musieť byť už v triede A1, čo je v porovnaní so súčasnosťou pokles energetickej náročnosti až o 50 %," zdôraznil.

K ďalšiemu poklesu energetickej náročnosti na úroveň triedy A0 dôjde od 1. januára 2019 pre nové budovy verejnej správy a od 1. januára 2021 pre všetky nové budovy. "To už budú budovy s takmer nulovou spotrebou energií. Takú budovu dokážeme na Slovensku postaviť aj dnes, no bola by ešte príliš drahá," dodal Kukura.