J. Badida: Znižovanie spotreby si vyžaduje financie aj zmenu životného štýlu

Rozhovor s našim analytikom Jozefom Badidom o cenách energie na rok 2017, energetických úsporách, ktoré by mali byť prirodzené pre každého, ale aj obnoviteľných zdrojov energie, pri rozvoji ktorých SR nepatrí medzi premiantov EÚ, avšak ani nezaostáva za svojimi cieľmi.

1. ÚRSO už ohlásil zvyšovanie cien energií: elektrina by mala v priemere zdražieť o 2,71 %, nárast pri plyne je v závislosti od dodávateľov v rozsahu 2 - 3 % a koncová cena za teplo stúpne v priemere o 1 %. Vedel by si tieto nárasty - v súvislosti s nárastom cien komodít a ďalších vstupných nákladov - okomentovať?

Rok 2017 je skutočne prelomový, keďže ceny elektriny začali opäť rásť. Na referenčnej pražskej burze zdražela cena elektriny za prvých 6 mesiacov o 18%, čo sa malo automaticky pretaviť do cien elektriny pre domácností. Keďže podiel komodity na koncovej cene elektriny je približne tretinový, malo ísť o navýšenie cien domácností o 6%. URSO však domácnostiam znížilo distribučné poplatky, a preto bol nárast koncovej ceny nižší ako očakávaný. Na druhej strane zdá sa, že nižší nárast cien domácností URSO kompenzovalo zvýšením vybraných distribučných taríf podnikateľských subjektov.

2. Krajiny EÚ zvyšujú podiel výroby energií z obnoviteľných zdrojov, niektoré aj viac než sa zaviazali. Aký je doterajší vývoj na Slovensku? Aký podiel na výrobe energií mali jednotlivé zdroje v minulom roku?

Z nedávno zverejnenej správy o stave Energetickej únie vyplýva, že Slovensko si plní svoje záväzky ohľadne OZE, keďže už v 2015 bol ich podiel na koncovej spotrebe energie na úrovni 12,9%, zatiaľ čo finálny cieľ pre rok 2020 je 14%. Hoci nepatríme medzi premiantov, čiže 11 krajín, ktoré si už svoje záväzky splnili v predstihu, stále sme na dobrej ceste, na rozdiel od takých krajín ako Francúzsko či Holandsko. Tie budú musieť zabrať.

3. Ako hodnotíš plány Slovenska na najbližšie roky v súvislosti so zvyšovaním podielu OZE na výrobe energií - sú reálne dosiahnuteľné?

OZE sú na Slovensku stigmatizované a to nezvládnutou štátnou podporou v sektore elektroenergetiky, ktorá bude nadmerne zaťažovať naše peňaženky alebo štátny rozpočet ešte niekoľko rokov. Aj preto už od 2014 pretrváva tzv. stop stav na pripájanie nových zdrojov elektriny, okrem tých najmenších solárnych elektrárni na strechách rodinných domov, čo by sa už patrilo vyriešiť. Na druhej strane, väčší potenciál OZE by sme mali využiť v teplárenstve a doprave. Treba si však dať pozor, aby sme využívali odpadnú biomasu a nie guľatinu. Rovnako v doprave sa treba zamerať skôr na biopalivá 2. generácie a nie cielene pestované potraviny či krmivá.

4. V súčasnosti je veľkou témou znižovanie energetickej náročnosti. Aké sú najdôležitejšie opatrenia v nasledujúcich rokoch v SR smerujúce k zvyšovaniu energetickej efektívnosti?

Samozrejme najlacnejšia je tá energia, ktorú nie je potrebné ani vyrobiť, takže znižovanie spotreby energie by malo byť prirodzené pre každého. Realita je však zložitejšia, keďže všetky opatrenia si vyžadujú financie alebo aj zmenu životného štýlu. Takže spravidla sa investuje do obnovy budov verejnej správy, ale aj bytových domov či úsporných opatrení v priemysle vtedy, keď sú k dispozícii eurofondy. Druhým variantom je častejšie využívanie verejnej dopravy, čo si však žiada vzdanie sa pohodlia osobného automobilu.

Rozhovor vyšiel v decembrovej prílohe Hospodárskych novín -Energetika

Najnovšie správy z iných médií

Mimoriadna situácia sa zrejme čoskoro zruší. Jedno opatrenie bude platiť ale aj naďalej. Obmedzí vás?

pondelok, 11. september 2023, 11:02

Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením Covid -19 by mala čoskoro skončiť, pre vlastníkov bytov ale zostane jedno opatrenie zachované.

Zálohové predpisy za teplo

pondelok, 16. január 2023, 11:17

Link na reláciu RTVS k mesačným zálohovým predpisom za teplo: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14040/379765

Správy  komentáre 11.1.2023

Rozdiel medzi podielovým a bezpodielovým vlastníctvom? Prehľad, ktorý by ste mali mať pred manželstvom

pondelok, 05. september 2022, 15:56

* Bezpodielové vlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi.
* Do bezpodielového vlastníctva určitý typ majetku nepatrí.
* Špecifická situácia vzniká pri predaji nehnuteľnosti na podnikanie.

Vlastníte s niekým nehnuteľnosť alebo majetok a chcete sa ho zbaviť? Občiansky zákonník hovorí, že vec môže byť v podielovom alebo bezpodielovom spoluvlastníctve. Rozdiel medzi nimi je ten, že bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi a podielové vlastníctvo vznikne vtedy, ak nehnuteľnosť alebo pozemok vlastnia viaceré osoby.

Požiadavka diaľkového odpočtu v zmysle legistatívy EÚ: Aké zmeny môžeme očakávať z pohľadu správy?

utorok, 12. október 2021, 15:07

Aké zmeny nás čakajú z pohľadu správy domu v zmysle nových legislatívnych zmien EÚ? Bude diaľkový odpočet povinný? Ako sa dotkne vlastníkov bytov požiadavka diaľkového odpočtu? Čo to znamená v praxi? Aká bude minimálna frekvencia vyúčtovania alebo informácií o spotrebe? Aké meradlá odporúča správca?

Schôdza vlastníkov sa konať nemusí, hlasovať môžu písomne

utorok, 16. február 2021, 13:23

Môžu sa bytové schôdze konať aj v čase prísnych protiepidemiologických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19? Porušia vlastníci zákon, ak sa schôdza koná?

Ľudia sa sčítajú z pohodlia domova

štvrtok, 11. február 2021, 12:09

Povinné sčítanie klope na dvere. Uskutoční sa elektronickou formou od 15. februára do 31. marca.

Hovorkyňa štatistického úradu SR: Jasmína Stauder (zdroj: Archív j.s.)

Certifikát Dôverihodnosti

certifikat-s

Certifikát Solventná firma

certifikat-s

Register Solventných Firiem zahrňuje elitu slovenského podnikateľského prostredia. Ocenenie označuje iba seriózne spoločnosti, ktoré si starostlivo strážia svoje dobré obchodné meno. Certifikácia odráža dlhodobú ekonomickou stabilitu, solventnosť, spoľahlivosť, a efektívne vedenie podnikania spoločnosti v rámci Slovenskej Republiky.

Certifikát Dôveryhodná firma

certifikat

Partneri