Byt mi predávali bez dokladov!

Zvažujete vlastné bývanie? Pozor, aby ste nenarazili na neseriózneho predajcu alebo dokonca bytovú mafiu!

Poriadne sa popálila Mária (32), keď chcela kúpiť byt v našom hlavnom meste, ktorého vlastníkom má byť Slovenka žijúca v zahraničí. Mala však šťastie v nešťastí a k svojim peniazom, ktoré dala realitke, sa napokon dostala. No mohlo to dopadnúť oveľa horšie! Realitný trh zažíva boom a úroky na hypotéku sú stále také nízke, že množstvo ľudí kupuje nehnuteľnosti. Aj Mária sa rozhodla pre vlastné bývanie: "Konečne som chcela byť vo svojom, a nie platiť drahý podnájom." Na internete ju zaujal 2-izbový byt za 116-tisíc eur. S maklérkou bratislavskej realitnej kancelárie si teda dohodla obhliadku. "Byt mi prišla ukázať spolu so ženou, ktorá sa predstavila ako neter predávajúcej, pretože jej teta vraj už 30 rokov žije vo Švajčiarsku," hovorí mladá žena. Všetko vyzeralo v poriadku, a tak už o pár dní podpisovali rezervačnú zmluvu, aby byt ďalej neponúkali. "Majiteľovi realitky Miroslavovi B. som zložila províziu vo výške 2 260 eur a začala vybavovať hypotéku," pokračuje naša čitateľka. O necelý týždeň však prišiel šok. Pri vybavovaní ďalších náležitostí vysvitlo, že neter predávajúcej sa nevie zaručiť za svoju tetu žijúcu vo Švajčiarsku. Hoci má slovenské aj švajčiarske občianstvo, doklad totožnosti vraj nemá ani k jednému a dokonca nemá ani žiadny pas! Navyše, údajná neter sa nevedela preukázať ani právoplatným splnomocnením na predaj bytu! Mária sa rozhodla okamžite odstúpiť od zmluvy. Ako je možné, že realitka, ktorá si vezme tučnú províziu za sprostredkovanie predaja, si tieto dôležité veci nepreverí? Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS) nám poslala jednoznačné stanovisko: "Už pri podpise rezervačnej zmluvy sa musí overovať totožnosť vlastníka nehnuteľnosti a tiež to, či má zastupujúca osoba právoplatné splnomocnenie. Toto splnomocnenie sa podpisuje buď u notára, alebo na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky v krajine, v ktorej splnomocniteľ žije." V realitke sa Márii ospravedlnili s tým, že takýto "neštandardný prípad" sa občas stane. Na otázku, či si preverili aspoň totožnosť a splnomocnenie netere na predaj bytu, majiteľ Miroslav B. reagoval naozaj zvláštne: "Bral som to tak, že tá pani predávajúcu len zastupuje. Nebol dôvod jej neveriť. Mrzí nás to..." Našťastie, Mária o svoje peniaze neprišla. Sumu 2 260 eur jej realitná kancelária vrátila. Profesionáli z NARKS prízvukujú, na čo si dať pozor! "Situácie, keď realitná kancelária nepreverí totožnosť predávajúceho či splnomocnenej osoby, využíva na podvody práve bytová mafia. Podobné situácie podvodníci často zneužívajú v prípade majiteľov bytov, ktorí žijú v zahraničí alebo sú v staršom veku," vystríhajú odborníci. Neraz to podľa nich robia prostredníctvom fingovaných splnomocnených osôb. "Ak o daných skutočnostiach realitná kancelária vopred nevedela, je zrejme šťastím, že nedošlo k finančnej strate u kupujúcej," dodávajú.

Lazík: Realitka musí preveriť majiteľa!

Odborník na reality Martin Lazík z portálu Nehnuteľnosti. sk zdôrazňuje: "Realitná kancelária by mala zistiť nielen technický stav nehnuteľnosti, ale aj právne a majetkové náležitosti. K tomu, samozrejme, patrí aj preverenie, či predávajúci je skutočným predávajúcim a či pri svojom rozhodovaní a nakladaní s nehnuteľnosťou nie je obmedzený."

Všetko dôkladne skontrolujte:

  1. Nespoliehajte sa na list vlastníctva, ktorý predávajúci predloží. Dôležité je overiť si ho v katastri.
  1. Majiteľ nehnuteľnosti musí doložiť svoju totožnosť, prípadne zastupujúca osoba list splnomocnenia.
  1. U správcu si zistite stav rôznych podlžností majiteľa, napríklad neplatenie do bytového fondu a podobne.
  1. Súčasťou kúpnej zmluvy má byť vyhlásenie o zaplatení všetkých poplatkov od správcu.
  1. Žiadajte aj pôvodný doklad o nadobudnutí nehnuteľnosti, napríklad kúpnu zmluvu, rozhodnutie o dedičskom konaní alebo darovaciu zmluvu.
  1. Ak kupujete byt na úver, spôsob nadobudnutia nehnuteľnosti bude vyžadovať aj súdny znalec.
  1. Kúpno-predajnú zmluvu si dajte vypracovať právnikovi alebo naozaj spoľahlivej realitnej kancelárii. Preverte si, či je členom profesionálnej organizácie či združenia realitiek.
  1. Zaplaťte až potom, keď podáte návrh na vklad do katastra a na liste vlastníctva je plomba.

Keď predávajúci žije v zahraničí

Komunikácia môže fungovať aj mailom a predávajúci nemusí prísť fyzicky na Slovensko. Stačí, ak je overená jeho totožnosť a vlastnícke právo k nehnuteľnosti. Kúpnu zmluvu predávajúci podpíše na konzuláte v danej krajine a poštou ju zašlú v potrebnom počte originálov na Slovensko. Potom dôjde k plneniu zmluvných podmienok, ktorých súčasťou je aj zaplatenie kúpnej ceny. Nasleduje prevod vlastníctva na príslušnom katastrálnom úrade.

Byt sa nachádza v dobrej lokalite Ružinova. 2-izbový byt bol ponúkaný za 116-tisíc eur. Na tejto adrese už roky nikto nebýva. Majiteľka má žiť už 30 rokov vo Švajčiarsku.

Najnovšie správy z iných médií

Mimoriadna situácia sa zrejme čoskoro zruší. Jedno opatrenie bude platiť ale aj naďalej. Obmedzí vás?

pondelok, 11. september 2023, 11:02

Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením Covid -19 by mala čoskoro skončiť, pre vlastníkov bytov ale zostane jedno opatrenie zachované.

Zálohové predpisy za teplo

pondelok, 16. január 2023, 11:17

Link na reláciu RTVS k mesačným zálohovým predpisom za teplo: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14040/379765

Správy  komentáre 11.1.2023

Rozdiel medzi podielovým a bezpodielovým vlastníctvom? Prehľad, ktorý by ste mali mať pred manželstvom

pondelok, 05. september 2022, 15:56

* Bezpodielové vlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi.
* Do bezpodielového vlastníctva určitý typ majetku nepatrí.
* Špecifická situácia vzniká pri predaji nehnuteľnosti na podnikanie.

Vlastníte s niekým nehnuteľnosť alebo majetok a chcete sa ho zbaviť? Občiansky zákonník hovorí, že vec môže byť v podielovom alebo bezpodielovom spoluvlastníctve. Rozdiel medzi nimi je ten, že bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi a podielové vlastníctvo vznikne vtedy, ak nehnuteľnosť alebo pozemok vlastnia viaceré osoby.

Požiadavka diaľkového odpočtu v zmysle legistatívy EÚ: Aké zmeny môžeme očakávať z pohľadu správy?

utorok, 12. október 2021, 15:07

Aké zmeny nás čakajú z pohľadu správy domu v zmysle nových legislatívnych zmien EÚ? Bude diaľkový odpočet povinný? Ako sa dotkne vlastníkov bytov požiadavka diaľkového odpočtu? Čo to znamená v praxi? Aká bude minimálna frekvencia vyúčtovania alebo informácií o spotrebe? Aké meradlá odporúča správca?

Schôdza vlastníkov sa konať nemusí, hlasovať môžu písomne

utorok, 16. február 2021, 13:23

Môžu sa bytové schôdze konať aj v čase prísnych protiepidemiologických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19? Porušia vlastníci zákon, ak sa schôdza koná?

Ľudia sa sčítajú z pohodlia domova

štvrtok, 11. február 2021, 12:09

Povinné sčítanie klope na dvere. Uskutoční sa elektronickou formou od 15. februára do 31. marca.

Hovorkyňa štatistického úradu SR: Jasmína Stauder (zdroj: Archív j.s.)

Certifikát Dôverihodnosti

certifikat-s

Certifikát Solventná firma

certifikat-s

Register Solventných Firiem zahrňuje elitu slovenského podnikateľského prostredia. Ocenenie označuje iba seriózne spoločnosti, ktoré si starostlivo strážia svoje dobré obchodné meno. Certifikácia odráža dlhodobú ekonomickou stabilitu, solventnosť, spoľahlivosť, a efektívne vedenie podnikania spoločnosti v rámci Slovenskej Republiky.

Certifikát Dôveryhodná firma

certifikat

Partneri