Reality za hranicami dokážu zarobiť viac

Pri kúpe bytu či apartmánu treba dávať pozor na legislatívu.

Väčšina ľudí túži mať aspoň jedenkrát ročne dovolenku pri mori a tiež rozumne uložiť zarobené peniaze. Získať ďalší vedľajší príjem sa pritom dá aj kúpou nehnuteľnosti pri mori v dovolenkovej destinácii. "Prenájmom prímorskej nehnuteľnosti si môžete zarobiť toľko, čo nezarobíte za podobných podmienok na území Slovenska za celý rok," myslí si realitný maklér Václav Tolar z kancelárie Jadran reality.

Obľúbené Chorvátsko

Už aj Slováci sa začali pozerať po nehnuteľnostiach v zahraničí, do ktorých by vedeli investovať peniaze a zarobiť na ich prenájme. Prevládajú najmä dovolenkové destinácie pri mori alebo na horách. "Najväčší záujem je o letné destinácie v Chorvátsku či v Bulharsku a v zime zase najviac rakúske Alpy, ktoré sú nám blízke," vysvetľuje konateľ realitnej spoločnosti Remax Alexander Krajňák. Rozhodujúcimi faktormi sú podľa neho aj stabilné prostredie, blízkosť kultúr, ale aj priaznivé ceny. Dôvod, prečo je práve Chorvátsko obľúbená krajina na dovolenku, je podložený historicky. "Ľudia si pamätajú obdobie komunizmu a je to pre nich nostalgia. Kupujú tam byty, vracajú sa tam a sú tam spokojní," tvrdí Martin Pinl, maklér realitnej kancelárie Alexandria Real. Jedna tretina záujemcov chce vlastniť takéto bývanie pri mori preto, aby sa doň každoročne mohli vracať so svojimi rodinami a taktiež prepožičali priestory svojim blízkym. Druhá tretina ľudí tam ani nechodí. Nehnuteľnosť kúpili s cieľom investície a byty či apartmány len prenajímajú. Posledná tretina chce svoje nehnuteľnosti prioritne pre seba, ale zvyšok času, keď nedovolenkujú, ich prenajímajú ďalším záujemcom.

Medzi ďalšie obľúbené lokality patrí napríklad Francúzsko, túto krajinu však uprednostňujú najmä bonitní klienti. V minulosti býval zvýšený záujem aj o Grécko. Avšak kvôli finančnej situácii, ktorá je v Grécku, záujem výrazne klesá. Slováci dnes investujú v menšom aj v Turecku či Egypte alebo exotickejšej Ázii, konkrétne v Thajsku či na Bali.

Apartmán má viac výhod

Pri kúpe bytu či apartmánu v zahraničí sa oplatí pozerať sa po už postavených hotových nehnuteľnostiach. V Chorvátsku sa nakupujú prevažne byty a v Bulharsku zase apartmány, ktorých je veľké množstvo a majú bazén, ako aj ďalšie služby. Ich výhodou je neustála ochrana strážnou službou či recepcia, čo je v súčasnosti pri apartmánoch štandardom. Takéto komplexy sú postavené v blízkosti mora, čo ocenia všetci návštevníci. Podľa Pinla sú apartmány práve v Bulharsku omnoho lacnejšie ako inde vo svete. Štvorcový meter stojí približne tisíc eur. Teda dvojizbová nehnuteľnosť sa dá kúpiť za 60 000 eur. "Ceny v Chorvátsku sa začínajú na sume 1 500 eur za štvorcový meter, a to sú ďaleko od mora. Lokalita bližšie k vode vás vyjde aj na 2 000 – 2 500 eur za štvorcový meter," dodáva Pinl. Výhodou Chorvátska sú nižšie náklady za energie a celkové mesačné náklady spojené s bývaním.

Pri kúpe nehnuteľnosti je potrebné rešpektovať to, že sa kupuje podľa miestneho práva, ktoré je výrazne odlišné od toho slovenského. "Záujemcovia si väčšinou myslia, že je to podobné, lebo sme v Európskej únii, ale vôbec to nie je pravda," vysvetľuje Pinl. Podľa odporúčaní realitných maklérov je dôležité nájsť si skúsenú kanceláriu, ktorá pravidelne obchoduje s nehnuteľnosťami v zahraničí. "Ľahko sa môže napríklad stať, že si kúpite nehnuteľnosť, ktorú nesmiete ďalej prenajímať, alebo, naopak, užívať ju iba na súkromné účely," tvrdí Krajňák. Vlastniť nehnuteľnosť je záväzok, o ktorý sa treba postarať. S tým vie pomôcť správca. Spoločenstvo vlastníkov bytov sa dohodne na nejakom správcovi, s ktorým podpíšu zmluvu. Stará sa im o dom, maľovanie či vyvážanie septiku. "Aj keď budete mať toho najideálnejšieho správcu, nehnuteľnosť nebude fungovať sama, je potrebná aj vlastná invencia," hovorí Pinl.

Rebríček krajín, v ktorých Slováci nakupujú najviac nehnuteľností

1. Chorvátsko
2. Bulharsko
3. Španielsko
4. Taliansko
5. Francúzsko

Najnovšie správy z iných médií

Pri obnove panelákov sa vyplatí investovať rýchlo a čo najviac

piatok, 28. september 2018, 08:58

Plánujete spolu so susedmi výmenu starých balkónov v paneláku? Možno by sa zišiel vymeniť aj výťah a strecha. Aletoaž o pár rokov. Mali by ste vedieť, že väčšia investícia môže byť výhodnejšia. Hoci sa obnova bytového fondu robí na Slovensku intenzívne už takmer 20 rokov, ešte ani zďaleka nie sú zrekonštruované všetky bytové domy.

Obdarovaný môže dar odmietnuť

piatok, 28. september 2018, 08:56

Darovať je možné hnuteľný aj nehnuteľný majetok. Pri hnuteľnom treba spísať zmluvu len vtedy, ak by malo k odovzdaniu daru dôjsť s časovým odstupom. Pri nehnuteľnom majetku však musíte darovaciu listinu podpísať vždy. O príkladoch z praxe hovoria odborníci.

Aké povolenia potrebujete pri rekonštrukcii?

štvrtok, 09. august 2018, 11:42

Stavebné úpravy a udržiavacie práce možno realizovať až po doručení písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočňovaniu podľa priloženej projektovej dokumentácie resp. jednoduchého situačného nákresu nemá námietky.

SMART HOME Čo všetko sa dá riadiť

streda, 16. máj 2018, 09:01

Veľa článkov aj marketingových materiálov o inteligentných domoch a bytoch obsahuje konštatovanie, že implementácia inteligentných systémov sa začína vchodovými dverami. Dovolíme si nesúhlasiť. Rodinný dom aj byt je súčasťou nejakého komplexu, či už je to dvor a záhrada, alebo bytovka.

Certifikát Solventná firma

certifikat-s

Register Solventných Firiem zahrňuje elitu slovenského podnikateľského prostredia. Ocenenie označuje iba seriózne spoločnosti, ktoré si starostlivo strážia svoje dobré obchodné meno. Certifikácia odráža dlhodobú ekonomickou stabilitu, solventnosť, spoľahlivosť, a efektívne vedenie podnikania spoločnosti v rámci Slovenskej Republiky.

Partneri